LG UltraWide 49U950A-W Dual QHD Curved Monitor 124,5 cm (49") DQHD, Nano IPS, 1 ms, 144Hz, 2x HDMI, DisplayPort, USB-C, Lautsprecher
Versandkostenfrei in DE
  • Displaygröße: 124,5 cm (49") 32:9, Auflösung: Dual QHD 5.120 x 1.440 Pixel
  • Reaktionszeit: 5 ms (GtG), 1 ms (MBR), Kontrast: 1.000:1, Panel: Nano IPS
  • Anschlüsse: 2x HDMI, DisplayPort 1.4, USB-C, 2x USB 3.0, USB 2.0, Klinke
  • 144 Hz Bildwiederholrate, VESA DisplayHDR™ 400, AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-Sync™ Kompatibel
  • Energieeffizienzklasse: G
Zur vollständigen Beschreibung
Artikelnr.: n2008266923
Herstellernr.: 49U950A-W
EAN: 8806096532683
ab 1 Stück nur:
0%
Unser Sparpreis!
inkl. MwSt., versandkostenfrei in DE!
AUF LAGER: sofort versandfertig
LIEFERZEIT: 1-2 Werktage
ODER DIREKT KAUFEN MIT
Neben gesetzlichen Rechten gilt eine Herstellergarantie:
Zubehör
Für LG UltraWide 49U950A-W Dual QHD Curved Monitor 124,5 cm (49")
ab 1 Stück nur:
0%
Unser Sparpreis!
0%
0%
0%
Versandkostenfrei
0%
Produktbeschreibung
49 inch dual QHD curved monitor with 144 Hz
UltraWide display with dual QHD (5,120 x 1,440)
Bigger. Sharper. Wider.
First-class image quality
Precision in every pixel, brilliance from every angle.
Experience professional color accuracy and consistent clarity across a wide viewing angle.
USB Type-C™ with 90W power delivery
All-in-one USB-C port
The USB Type-C™ port enables display, data transfer, and laptop charging—all via a single cable. With up to 90W of power delivery, a connected laptop can be charged when the monitor is turned on.
Stereo speakers with rich bass
Immersive audio without additional speakers
The monitor has two integrated 10W stereo speakers that provide impressive sound for movies, music and other multimedia content, and also support clear voice communication for video and conference calls without the need for external speakers.
49 inches at a refresh rate of 144 Hz
Greater range. Faster gameplay.
The massive 49-inch display with DQHD resolution (5120 x 1440) offers an extremely wide field of view and is ideal for immersive gaming. Nano IPS technology and a refresh rate of up to 144 Hz deliver vibrant colors and smooth motion at every moment of the game.
Responsive screen, smooth gameplay
Enjoy smooth and stable gameplay with a 144 Hz refresh rate, NVIDIA G-SYNC® compatibility, AMD FreeSync™ Premium and various features to support you during gameplay.
Dual Controller (KVM Switch)
Control multiple devices with a single monitor
1 ms MBR
Clear movement with 1 ms MBR
Designed for comfort and productivity
Adjusted brightness
Live Color Low Blue Light
Slim stand with narrow base
Minimalist design with L-shaped stand
Technische Daten
Allgemeines
Typ
Flachbildschirm (TFT/LCD)
Farbe
Schwarz; Weiß
Anzeige
Bilddiagonale (cm)
124,5 cm
Bilddiagonale (Zoll)
49 "
Reaktionszeit
5 ms
Kontrastverhältnis
Helligkeit
400 cd/m²
Betrachtungswinkel horizontal
178 °
Betrachtungswinkel vertikal
178 °
Paneltyp
IPS
Schnittstellen/Konnektivität
Video-Schnittstellen
HDMI
PC-Schnittstellen
USB Typ C
Audio
Lautsprecher
Ja
Technische Daten
Bildwiederholfrequenz (Hz)
60 Hz
Verstellbarkeit
Höhenverstellbar
5 Sterne
0%
4 Sterne
0%
3 Sterne
0%
2 Sterne
0%
1 Stern
0%
Weitere Informationen zu Bewertungsrichtlinien.
Eine Bewertung schreiben
Schreibe eine Bewertung
Bitte mindestens 3 Zeichen eingeben.
Mithilfe der E-Mail-Adresse prüfen wir, ob es sich um eine echte Produktbewertung handelt
Noch 250 Zeichen
Noch 4000 Zeichen
* Dies ist ein Pflichtfeld
Fragen und Antworten
Stellen Sie hier die erste Frage zum Produkt.
Wir benachrichtigen dich per Mail über eine Antwort.
Noch 4000 Zeichen
* Dies ist ein Pflichtfeld
ODER
Kundenservice & Support
Mo-Fr 9-12 & 13-16 Uhr
LG UltraWide 49U950A-W Dual QHD Curved Monitor 124,5 cm (49")
DQHD, Nano IPS, 1 ms, 144Hz, 2x HDMI, DisplayPort, USB-C, Lautsprecher